



















FFreja Steentofte
Kærlig og ansvarlig dyrepasser i København SV
København
Om Freja Steentofte
Hej! Jeg hedder Freja, er 19 år og bor i København SV. Jeg er lige blevet student og holder sabbatår, så jeg har god tid og fleksible tider til at passe dit kæledyr.
Jeg er vokset op med vores hund Leo, som vi fik fra et dyreinternat, da han var hvalp. I dag er han en ældre herre på 15 år. Leo har lært mig, at alle dyr er forskellige. Nogle er forsigtige og skal have tid til at lære en at kende, mens andre straks vil lege. Jeg er tålmodig, rolig og vant til at tage hensyn til et ældre dyr, der ikke hører så godt mere.
Det tilbyder jeg:
- Hundeluftning: Gåturene varer typisk 30 eller 60 minutter, alt efter din hunds alder og energi. Vi går i dit nabolag eller i grønne områder som Sydhavnstippen, Valbyparken og Enghaveparken. Din hund er altid i snor, medmindre vi aftaler andet.
- Hjemmebesøg hos katte: mindst 30 minutter med mad, frisk vand, rengøring af kattebakken og masser af kæl og leg.
- Pasning af hus: jeg bor hjemme hos dig og passer dit kæledyr, mens du er væk.
- Hundepasning hjemme hos mig: din hund bor hos mig og Leo, mens du er væk.
Alenetid:
Under pasning af hus og hjemme hos mig er din hund højst alene 3–4 timer ad gangen. Inden da aftaler vi, hvad der passer til netop din hund. Hvalpe og ældre hunde er aldrig alene så længe.
Sikkerhed i dit hjem:
Når jeg passer dit hus, behandler jeg det, som var det mit eget. Jeg låser altid døre og vinduer, når jeg går, og opbevarer nøglerne sikkert. Jeg følger dine husregler, holder rent og ryddeligt og inviterer ikke gæster. Før du rejser, får jeg dit telefonnummer, en nødkontakt og dyrlægens nummer, så jeg ved præcis, hvad jeg skal gøre, hvis noget sker.
Godt at vide:
Hvis din hund skal passes hjemme hos mig, skal den kunne med andre hunde. Leo er glad for andre hunde og kan med alle, så længe de også kan med ham. Jeg kan dog ikke passe tæver i løbetid hjemme hos mig. I så fald passer jeg gerne din hund hjemme hos dig i stedet.
Jeg sender gerne billeder og opdateringer undervejs, så du kan slappe af. Jeg foreslår altid et uforpligtende møde først, så dit kæledyr, Leo og jeg kan hilse på hinanden. Jeg glæder mig til at høre fra dig!
Freja Steentofte tilbyder ...
Hjemme hos Freja Steentofte
Hjemme hos dig.
Pasning af hus
Huspasseren bor i dit hjem dag og nat, og passer både på kæledyr og hus.fra 500 kr. /natEt hjemmebesøg om dagen
Book en dyrepasser, der kommer forbi for at fodre og lege med dit kæledyr hjemme hos dig.fra 250 kr. /dagTo hjemmebesøg om dagen
Dit kæledyr får to daglige besøg i hjemmetfra 250 kr. /dagHundeluftning
Find en som kan lufte din hund når du ikke selv har tidfra 200 kr. /gåtur, 90 kr. /yderligere kæledyrFreja Steentofte kan acceptere
Tilgængelighed
| ma | ti | on | to | fr | lø | sø |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ma | ti | on | to | fr | lø | sø |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ma | ti | on | to | fr | lø | sø |
|---|---|---|---|---|---|---|

